Laureaci Warszawskiego Festiwalu Kryminału

Warszawski Festiwal Kryminału przyciągnął tłumy wielbicieli mrocznych historii. Od samego rana siedziba Teatru Druga Strefa była wypełniona po brzegi mimo pogody, która nie zachęcała do wyjścia z domu. Każdy wykład, każdy panel dyskusyjny cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności.

W sobotę 18 maja na scenie pojawiły się gwiazdy literatury kryminalnej. O swoich inspiracjach i o pracy nad powieściami opowiadali: Katarzyna Puzyńska, Małgorzata Rogala, Magda Stachula, Katarzyna Kacprzak i Katarzyna Bonda oraz Jacek Ostrowski, Krzysztof Bochus, Krzysztof Wójcik, Grzegorz Kalinowski, Grzegorz Kapla, Marcel Woźniak, Alek Rogoziński i Wojciech Chmielarz. Gościem specjalnym festiwalu był Lars Kepler, czyli ukrywające się pod tym pseudonimem małżeństwo: Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril. Wielką niespodziankę swoim fanom sprawił też Remigiusz Mróz, który pojawił się u boku Katarzyny Bondy.

Ci, którym marzy się dołączenie do tego grona poczytnych pisarzy, mogli spróbować swoich sił na warsztatach twórczego pisania prowadzonych przez Izabelę Szylko z Maszyny do Pisania. Tu również frekwencja była wysoka, a uczestnicy doskonale się bawili podczas wyciągania trupów z szafy.

Warszawski Festiwal Kryminału okazał się też idealną okazją do zaprezentowania nowości wydawniczych. Swoją warszawską premierę miała najnowsza powieść Alka Rogozińskiego zatytułowana „Raz, dwa, trzy... Giniesz ty!". W ręce czytelników trafiły też pierwsze egzemplarze „Czarnego wdowca" autorstwa Jacka Ostrowskiego.

Zwieńczeniem Warszawskiego Festiwalu Kryminału i najbardziej emocjonującym punktem programu była gala wręczenia nagród Złoty POCISK, którą poprowadzili Karolina Korwin Piotrowska i redaktor naczelny „Magazynu literacko-kryminalnego POCISK" Rafał Bielski. W wypełnionej po brzegi sali, w atmosferze niecierpliwego oczekiwania na werdykt ogłoszono tegorocznych laureatów. Bezkonkurencyjna okazała się Katarzyna Bonda, której jury pod przewodnictwem profesora Tadeusza Cegielskiego przyznało nagrodę specjalną za serię kryminalną „Cztery żywioły", a za powieść „Czerwony pająk" zdobyła nagrodę publiczności i Złoty POCISK w kategorii najlepsza polska powieść kryminalna 2018. Co ciekawe, w tej samej kategorii równorzędną nagrodę wręczono Wojciechowi Chmielarzowi za powieść „Żmijowisko". Złoty POCISK w kategorii najlepszej polskiej powieści kryminalno-historycznej 2018 trafił w ręce Krzysztofa Bochusa, autora „Szkarłatnej głębi". Jury postanowiło docenić jeszcze dwoje pisarzy i przyznać nagrody pozaregulaminowe. Joanna Jodełka została wyróżniona za fascynujące przybliżanie w literaturze popularnej nieznanych faktów z historii Polski, tak jak zrobiła to w powieści „2 miliony za Grunwald". Natomiast Grzegorz Kalinowski otrzymał statuetkę za najlepszą polską serię historyczną za „Śmierć frajerom". Po raz pierwszy przyznano nagrodę w kategorii audiobook – najlepszy lektor 2018. Przypadła ona Paulinie Holtz, która znakomicie zinterpretowała powieść „Trup na plaży". Złoty POCISK dla najlepszej zagranicznej powieści kryminalnej 2018 odebrali Alexandra Coelho Ahndoril i Alexander Ahndoril za „Łowcę", którego napisali pod pseudonimem Lars Kepler.

Przez cały czas trwania Warszawskiego Festiwalu Kryminału w sklepiku księgarni Świat Książki można było uzupełnić braki w domowej biblioteczce. A tuż obok na stoisku Storytel chętni mogli posłuchać fragmentów audiobooków.

Warszawski Festiwal Kryminału odbył się przy nieocenionym wsparciu Sylwestra Biragi z Teatru Druga Strefa, Agnieszki Kubiak z Crime+Investigation Polsat, Andrzeja Janickiego z Drukarni Wydawniczej im. W.L. Anczyca, Michała Szolca ze Storytel Polska, Seweryna Mrozika z IGEPA Polska oraz Księgarni Świat Książki i Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych.