Małgorzata i Michał Kuźmińscy – fragment wywiadu!

 Już dziś po 22 w Crime+Investigation Polsat kolejny, premierowy odcinek  "Opowiem CI o zbrodni". Tym razem "swoją" historię przedstawią Małgorzata i Michał Kuźmińscy - autorzy serii powieści etnokryminalnych. My tymczasem przedstawiamy Wam framgent wywiadu, jaki Anna Matusiak-Rześniowiecka przeprowadziła z tym pisarskim małżeństwem. 

 

 Anna Matusiak-Rześniowiecka: Zadałam to pytanie, bo gatunek, który uprawiacie – bez względu na to, czy formalnie istnieje, czy tworzymy go na potrzeby rozmowy o Waszej twórczości – definiuje dla mnie na nowo pojęcie zbrodni. Sprawia, że nie do końca o zbrodnię Wam chodzi.
Małgorzata Fugiel-Kuźmińska: Bardzo się cieszę, że tak mówisz. O to nam właśnie chodziło. Nas nie fascynuje zbrodnia - nas fascynuje człowiek. Zbrodnia jest dla nas punktem wyjścia do rozmowy o człowieku, który głęboko w sobie, w swojej tożsamości, trzyma to, co odziedziczył po przodkach, niesie ze sobą bagaż doświadczeń, również zbiorowych. Społeczeństwo może nam się wydawać obłym przedmiotem, gładkim ciałem, ale w środku dużo się dzieje, są napięcia, czasem coś gnije. Zbrodnia to cięcie chirurgiczne, skalpel, który rozcina tę gładką powłokę, powoduje pęknięcie, przez które możemy zajrzeć do środka.
AMR: Nie ułatwiacie sobie.
Michał Kuźmiński: To prawda. Trudno nam odcinać kupony. Osadzając kolejną historię w innym miejscu za każdym razem podejmujemy nowe studia. Ale sprawia nam to frajdę, bo możemy się tyle nauczyć, tyle dowiedzieć...
AMR: Wiem, że dla Was research ma ogromne znaczenie.
MK: Tak. Badania terenowe, wywiady, dokumentacja. Samo przygotowanie do pisania historii trwa około pół roku.

 

Cała rozmowa dostępna będzie już pod koniec listopada w najnowszym numerze magazynu "POCISK". A najnowszy tom "Opowiem Ci o zbrodni", gdzie również znajduje się opowiadanie Małgorzaty i Michała Kuźmińskich, dostępny na empik.com