Joanna Kiwilszo

Historyk, absolwentka Wydziału Historii Instytutu Historycznego Uniwersytetu Warszawskiego ( seminarium prof. Aleksandra Gieysztora) oraz Wydziału Bibliotekoznawstwa i Informacji Naukowej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Po kilku latach pracy w Bibliotece Narodowej swoje życie zawodowe związała z Uniwersytetem Warszawskim, od 1997 roku pracując w Ośrodku Kultury Francuskiej i studiów Frankofońskich na UW, gdzie przedmiotem jej badań stała się literatura wspomnieniowa polskich imigrantów we Francji. W 2019 roku nakładem Wydawnictw Uniwersytetu Warszawskiego ukazała się w jej tłumaczeniu i redakcji naukowej książka Aleksandra Uszyńskiego Z powstańczej Warszawy do Francji: historia zapamiętana.

Poza pracą zawodową przez wiele lat współpracowała z "Nową Gazetą Praską", gdzie prowadziła swój autorski cykl pt. "Historia praskich rodów", przedstawiający dzieje rodzin związanych z historią prawobrzeżnych dzielnic Warszawy, Pragi Północ, Białołęki i Targówka.

Od 2017 roku uczestniczy w polsko-ukraińskich konferencjach naukowych "Dialog Dwóch Kultur", odbywających się corocznie w Krzemieńcu.

Książki autora: Joanna Kiwilszo